Gól Petra Bondru na MS v hokeji (2002)

Na rok 2002 nikdy nezabudne žiaden slovenský hokejový fanúšik. Naša reprezentácia totiž dosiahla obrovský úspech, v podobe zlatej medaily na majstrovstvách sveta v Göteborgu. Niektorí si dodnes pamätajú, kde vtedy pozerali hokej, aké bolo počasie, čo v ten pamätný deň robili. Nie je preto na škodu, pripomenúť si ako sa tento historický triumf rodil.

Obsah

Základná skupina

Slováci sa opäť zomkli tak, ako to vedia len vtedy, keď ide o hokej. Po nevydarenom šampionáte v roku 2001, kde naši chlapci obsadili konečné 7. miesto, naša malá krajina stále čakala na zlatý športový úspech a dúfala, že „teraz to príde“. Naši hokejisti si opäť museli získať srdcia svojich fanúšikov a ukázať im, že hokej vedia hrať. Na majstrovstvách prisľúbilo svoju účasť 11 hráčov z kanadsko-americkej NHL, čo síce samo o sebe nič neznamenalo, no predsa len, fanúšik sa cítil o niečo istejšie keď vedel, že našu reprezentáciu posilnia tí najlepší.

Turnaj sme začali zápasom s outsiderom, Poľskom. Súper bol húževnatý, snažil sa brániť, no aj napriek tomu sme našich severných susedov dokázali poraziť vysoko 7:0. V ďalšom zápase skupiny sme sa predsa len zapotili aj my, pri obrazovkách televízorov, keď naši chlapci porazili Ukrajinu tesne 5:4. No hlavne, že sme vyhrali. To sa už nedalo povedať o našom poslednom vystúpení v skupine, v ktorom sme podľahli favorizovaným Fínom 1:3. Každopádne prvý krok, ktorým bol postup zo základnej skupiny, sme splnili.

Osemfinálovú skupinu sme začali nečakane bravúrne, keď hneď v prvom zápase sme porazili domáci výber Švédska 2:1, hoci sme dlhú dobu prehrávali. Pokračovali sme víťazstvom 6:3 s outsiderom Rakúskom, a blížili sme sa k štvrťfinále. Zostával posledný zápas, proti Rusku. Povzbudení dvoma výhrami, pustili sa naši reprezentanti do Rusov hneď od začiatku. Po prvej tretine sme senzačne viedli 3:0 a celý zápas nakoniec skončil našim triumfom 6:4. Do štvrťfinále Slovensko postúpilo z tretieho miesta osemfinálovej skupiny, čo znamenalo, že na nás čakal favorit turnaja, Kanada.

Ťažké štvrťfinále

Začali sme aktívne, no Kanada dávala góly. V druhej tretine sme prehrávali 0:2 a vyzeralo to na ďalšie sklamanie pre náš hokejový národ. Aj keď sme mali šance, nevedeli sme ich premeniť. Až v poslednej sekunde druhej tretiny, vystrelil zápästím Peter Bondra a puk sa nejakým zázrakom dostal až do brány. To bol ten impulz, ktorý naši chlapci potrebovali a v tretej tretine dokonale otočili zápas. Najprv Miro Šatan spomedzi kruhov vyrovnával, aby potom Bondra svojim druhým gólom rozhodol o tom, že Slovensko si zahrá semifinále šampionátu.

Napínavé semifinále

Tak ako aj štvrťfinále, Slováci začali zle. Švédi boli rýchli, často sa ocitali osamotení pred Lašákovou bránkou. Ako s Kanadou, aj so Švédskom sme prehrávali 0:2. Z trápenia nás vytiahol Vlado Orzságh, ktorý strelil krásny gól ihneď po tom, čo naskočil z trestnej lavice. Keď neskôr Šatan vyrovnal, išlo sa do predĺženia. V ňom mali znova viac šancí domáci hokejisti, niekoľko krát nás zachránil bravúrny Lašák. Gól však nepadol a dočkali sme sa nájazdov. V nich žiaden švédsky hokejista Lašáka neprekonal, naopak gól strelil Pálffy a po ňom aj Lintner, a tak sa celý národ pomaly začal pripravovať na veľké finále.

Veľkolepé finále a gól Petra Bondru

Finále sme začali presne naopak, ako zápasy predtým. Viedli sem 2:0, aj 3:1 a stačilo nám udržať výsledok v tretej tretine. Avšak už po 2 minútach tretieho dejstva sme inkasovali a dielo skazy dokonal Sushinskiy, keď niečo menej ako 6 minút pred koncom zápasu vyrovnal. Chvíľu sa hralo opatrne a potom prišla chvíľa hrdinu slovenskej reprezentácie a najlepšieho strelca šampionátu Petra Bondru. Rovných 100 sekúnd pred koncom mu na modrej čiare prihral puk Žigo Pálffy, a Bondra prekonal ruského brankára rýchlou strelou zápästím. Peťo sa stal hrdinom, národ sa spojil a Slovensko získalo prvú a zatiaľ poslednú zlatú medailu z MS v hokeji.