Najdlhšie trvajúci tenisový zápas (2010)

Tenis je šport plný čísel, štatistík a porovnaní. Všetky údaje sa zaznamenávajú a neraz ponúkajú zaujímavé súhrny, prekvapenia a rekordy. O skutočne jedinečný rekord, ktorý pravdepodobne tak skoro nebude prekonaný, sa na Wimbledone v roku 2010 postarali John Isner a Nicolas Mahut. S celkovým časom – 11 hodín a 5 minút, odohrali najdlhšie trvajúci tenisový zápas v histórii tohto športu.

Obsah
Padol nejeden rekord
Trojdňový tenisový maratón (video)

Dovtedy najdlhší tenisový duel trval 6 hodín a 33 minút. Postarali sa oň dvaja francúzski hráči, Fabrice Santoro a Arnaud Clément. Stalo sa to v roku 2004 na French Open a Santoro v tomto zápase porazil svojho krajana 16:14 v piatom sete.

Zápas s najväčším počtom gemov (v ére po zavedení tie-breaku) bol dovtedy ten medzi Roddickom a El Aynaouim, vo štvrťfinále Australian Open, v roku 2003. Rekord mal hodnotu 83 gemov, Isner s Mahutom vo svojom maratóne, vylepšili toto číslo o rovných 100.

Dovtedajší maximálny počet es v jednom stretnutí zahral Chorvát Ivo Karlovič, v semifinále Davis Cupu proti Česku, v roku 2009. Vtedy Radkovi Štepánkovi naložil v piatich setoch 78 es. Tento rekord vylepšili obaja, aj Isner aj Mahut. Mahut dokázal nastrieľať 103 es a Isner až 113.

Trojdňový tenisový maratón

Nicolas Mahut si vzhľadom na svoje nižšie postavenie v rebríčku, musel vybojovať miesto v hlavnej súťaži Wimbledonu v kvalifikácii. Už v nej odohral dlhé zápasy, ktoré akoby predpovedali príchod najdlhšieho zápasu v histórii tenisu. V prvom kvalifikačnom kole ešte Mahut sfúkol Dancevica 6:3 6:0, no v druhom sa už zapotil. Alexa Bogdanovica porazil 3:6 6:3 a 24:22. Posledné kolo kvalifikácie, ktoré sa už hralo na 3 víťazné sety, vyhral Mahut nad Koubkom v päťsetovej dráme. A tak sa tento, už z kvalifikácie unavený francúzsky tenista, dostal do hlavnej súťaže, kde mu žreb priradil do prvého kola 23. nasadeného Američana Johna Isnera.

Zápas sa hral na dvorci č. 18, ktorý má oficiálne kapacitu len 720 divákov. V priebehu zápasu však bolo vidno, že množstvo divákov si hľadalo cestu na tribúny, aby na vlastné oči videli, čo sa tam deje. Hrať sa začalo v utorok 22. júna a po takmer troch hodinách, bol za stavu 6:4 3:6 6:7 a 7:6 z pohľadu Isnera, zápas niekoľko minút po deviatej hodine večer, prvý krát prerušený pre tmu. To ešte nikto netušil, čo bude na druhý deň nasledovať.

V stredu 23. júna stretnutie pokračovalo od 14:05 a hralo sa až kým svetelná tabuľa neukazovala stav 59:59. Bolo 21:13 a po horlivej diskusii sa pre nedostatok svetla duel znova prerušil. Toto prerušenie rozhodne prišlo vhod najmä Američanovi, ktorý mal viditeľne menej síl a vyzeral, že mu každý pohyb robí problém a spôsobuje bolesť. Naopak Mahut bol aj po siedmich hodinách tenisu pripravený bojovať ďalej. Vtedy už bol rekord najdlhšieho zápasu prekonaný zhruba o 3 a pol hodiny.

Vo štvrtok 24. júna táto tenisová dráma napokon spoznala svojho víťaza. Po hodine a 9 minútach hry, dokázal John Isner zužitkovať svoj piaty mečbal na víťazstvo. Svetelná tabuľa ukazovala výsledok 70:68 v rozhodujúcom piatom sete.

Táto nekonečná tenisová bitka sa podpísala pod slabšie výkony oboch jej aktérov v ďalšom kole. Isner sa v 2. kole stretol s Thiemom de Bakkerom, ktorý ho však z kurtu zmietol za 74 minút jednoznačne 6:0 6:3 6:2. Isner, ktorý vďaka svojej výške obvykle strieľa jedno eso za druhým, v tomto zápase nedokázal dať ani jedno. Mahuta ešte čakalo prvé kolo štvorhry po boku jeho krajana Arnauda Clémenta, a aj na ňom bolo badať veľkú únavu. Francúzska dvojica napokon nestačila na svojich súperov a prehrala v 4 setoch.