Najväčšia futbalová dráma v semifinále MS medzi Talianskom a Nemeckom (1970)

V roku 1970 sa deviaty krát v histórii futbalu hrali majstrovstvá sveta. Ich dejiskom sa stalo Mexiko a turnaja sa zúčastnilo 16 krajín, vrátane Československa, ktoré však prehralo všetky tri zápasy vo svojej skupine. Zo všetkých zápasov, počítajúc ten finálový, sa do pamäte fanúšikov najviac zapísal semifinálový, v ktorom sa stretlo Taliansko s Nemeckom.

Obsah
Neisté Taliansko a neohrozené Nemecko
Zápas storočia (video)

Taliansko hralo v druhej skupine a postupne narazilo na Švédsko, Uruguaj a Izrael. Bola to nesmierne ťažká a vyrovnaná skupina, no Talianom sa podarilo postúpiť z prvého miesta, a to aj napriek tomu, že v troch skupinových zápasoch dokázali streliť len jediný gól zásluhou Domenghiniho. Po výhre nad výberom Švédska 1:0 a dvoch bezgólových remízach s Uruguajom a Izraelom, tak na „squadru azzuru“ čakal štvrťfinálový zápas s domácim tímom Mexika. V ňom sa Taliani konečne gólovo prebrali a hoci po štvrťhodine hry prehrávali 0:1, dokázali doviesť zápas do víťazného konca, keď strelili 4 góly. Sen Mexika o triumfe na domácom ihrisku bol tak nadobro pochovaný a na taliansky tím čakal legendárny semifinálový duel proti Nemecku.

Nemecko na rozdiel od svojho semifinálového protivníka so strieľaním gólov v skupinovej fáze turnaja nemalo problém. Nemci od úvodného zápasu s prehľadom potvrdzovali úlohu favorita. Postupne si poradili s Marokom 2:1, Bulharskom 5:2 a Peru porazili 3:1. Vo štvrťfinále čakal na nemecký výber tím Anglicka a po prvý krát na turnaji sa zápas nevyvíjal v jeho prospech. Prvý polčas štvrťfinálového zápasu skončil 1:0 pre Anglicko a keď necelých 5 minút po začatí druhého polčasu pridali Angličania ešte jeden gól, situácia začala byť vážna. Veľký obrat Nemecka začal Beckenbauer, gólom v 68. minúte. O osem minút neskôr vyrovnával Seeler a keďže sa do konca riadneho hracieho času už nič neudialo, rozhodnúť muselo predĺženie. V 108. minúte strelil gól nemecký kanonier Gerd Müller a keďže hráči Anglicka na jeho presný zásah už do konca predĺženia nedokázali reagovať, Nemci boli v semifinále.

Zápas storočia

Semifinále Majstrovstiev sveta vo futbale v roku 1970 medzi Talianskom a Nemeckom je označované za zápas storočia. Zápas sa odohral na štadióne Estadio Azteca, pred obrovskou návštevou v podobe 102 444 divákov.

Už v 8. minúte zápasu sa o prvý gól postaral taliansky útočník Roberto Boninsegna. Bol to skvelý štart zápasu a prekvapivo sa skóre veľmi dlho nemenilo. Zápas sa chýlil ku koncu a vo chvíli keď začal plynúť nadstavený čas, sa podarilo Nemcom vyrovnať. O gól sa postaral ľavý obranca a sviatočný strelec, Karl-Heinz Schnellinger, ktorý v tom čase hral na klubovej úrovni paradoxne za talianske AC Miláno. Riadny hrací čas, sa tak na nevôľu talianskych futbalistov a fanúšikov, skončil nerozhodne 1:1. A vtedy sa začalo diať niečo, čo skutočne nikto nečakal. Zápas, ktorý bol na góly skutočne skúpy sa zmenil na hotovú prestrelku.

Už v 94. minúte naklonil misky váh na stranu Nemecka svojim gólom Müller. Odpoveď Talianov na seba nenechala dlho čakať a už o 4 minúty znova vyrovnával Burgnich. O ďalších 6 minút na to sa znova tešili Taliani, keď ich Riva svojim gólom poslal druhý krát v zápase do vedenia. Ani to však netrvalo dlho, lebo v 110. minúte strelil ďalší gól Gerd Müller. Pre Müllera to bol v piatom zápase na šampionáte už desiaty gól a právom sa stal napokon najlepším strelcom turnaja. Futbalová dráma sa, ale ešte nekončila. Taliansko totiž po inkasovanom góle dokázalo odpovedať rovnakou mincou, a to prakticky okamžite po rozohrávke zo stredového kruhu.

Stav 4:3 v prospech Talianov sa už do konca predĺženia nezmenil a tak bolo rozhodnuté, že finále turnaja odohrajú Brazília s Talianskom a o bronz sa pobije Nemecko s Uruguajom. Brazília vo finále vyhrala jednoznačne 4:1, Nemci skončili tretí, po tesnej výhre 1:0 s Uruguajom.