Ako zazimovať bicykel?

Ešte pred tým, než začnete na jeseň pripravovať lyže na zimnú sezónu, je potrebné aby ste si dali do poriadku bicykel po tej letnej. Možno sa vám to zdá zbytočné, ale správne uskladnenie bicykla je veľmi dôležité. Existuje niekoľko dôležitých aspektov, ktoré musíte mať na pamäti pri uskladnení bicykla na zimu, aby bol na jar pripravený. Spoločne sa na ne pozrieme.

Nafúkajte pneumatiky

Bicykel môžete skladovať opretý o stenu v garáži alebo použiť stojan na bicykel a zavesiť ho na strop alebo na stenu. Pokiaľ sa rozhodnete pre prvý prípad, skontrolujte si, či sú vaše pneumatiky nafúknuté. Ak nie, tak váha bicykla tlačí cez ráfiky na gumu. Je pravdepodobné, že sa časom poškodia pneumatiky – guma sa môže deformovať alebo vytvoriť slabé miesto v bočnej stene.

Preto sa uistite, že sa vaše pneumatiky nafúknuté a pravidelne ich kontrolujte, pretože počas dlhých zimných mesiacov môžu stratiť tlak. Majte na pamäti, že ak sa v studených podmienkach vyprázdnia, bočné steny pneumatík pravdepodobne prasknú, keď ich budete nafukovať opäť na jar.

Bicykel dôkladne umyte!

Pamätáte si ešte na to, keď ste si kúpili nový bicykel? Bol lesklý, čistý a voňal novotou. No po pár jazdách už takto nevyzeral. Bicykle sa zvyknú znečistiť a zašpiniť, čo je úplne bežné a normálne. Stále je však možné mať svoj bicykel v takom stave, v akom ste ho prvýkrát videli v obchode. Stačí dôkladné čistenie. Takže ešte predtým, ako odložíte bicykel na zimu, všetko utrite, vrátane rámu, pneumatík, rukovätí, sedadla a nezabudnite tiež vyčistiť reťaz.

Skontrolujte, či bicykel nie je poškodený

Teraz, keď ste bicykel dôkladne očistili, je ideálna príležitosť skontrolovať, či bicykel nie je poškodený. Čím viac jázd ste urobili, tým vyššia je možnosť technických problémov s niektorými časťami bicykla. Začnite kontrolou svojho bicykla pre z hľadiska zvuku. Potom prejdite k bližšiemu pohľadu na rám. Vyhľadajte akékoľvek známky prasklín alebo únavy kovu, najmä okolo zvarových bodov a v spodnej časti. Ďalej prejdite na kontrolu kolies, pneumatík a brzdových doštičiek. Dávajte pozor na voľné alebo zlomené lúče na kolesách. Otáčajte ich, aby ste zistili, či sa kolesá otáčajú rovno, bez ostrého zatáčania zo strany na stranu. Čo sa týka brzdových doštičiek, uistite sa, že sú správne zarovnané a bez nadmerného opotrebovania.

Toto sú základné úkony, ktoré je treba vykonať ešte predtým, ako začnete riešiť iné otázky, akými sú napríklad preprava lyží, výber ideálnej lyžovačky a podobne. Dajte si záležať na správne skladovanie bicyklov a na jar sa vám za to odvďačí tým, že bude pripravený a plne funkčný.

Foto: pixabay.com

Odporúčame Tipsport

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4000 EUR a sledujte TV prenosy zadarmo »»