Krutá smrť legendy F1 Ayrtona Sennu (1994)

1.mája 2014 uplynulo 20 rokov od jednej z najväčších športových tragédii v histórii, smrti Ayrtona Sennu. Smrť legendy automobilového športu prekvapila všetkých a otriasla celým svetom.

Obsah
Súťaživý Brazílčan, ktorý chcel vždy vyhrať
Čierny víkend
Osudná zákruta (smutné video)

Súťaživý Brazílčan, ktorý chcel vždy vyhrať

Ayrton Senna da Silva bol veľkým mužom, ktorému bol do vienka daný obrovský talent. Diváci ho milovali a on miloval ich, rovnako, ako miloval aj pretekanie. Bol šarmantný, sympatický a pokojný. Pred pretekmi sa vždy sústreďoval len sám na seba, na svoje myšlienky, pocity a modlitby. Svoje emócie nedával najavo a koncentroval sa výlučne na to, čo ho čakalo. Až po skončení bolo na ňom badať emócie, či už radosť z víťazstva alebo sklamanie z neúspechu, ktoré prejavoval svojou zamračenosťou a nekomunikatívnosťou. A pre Sennu znamenal neúspech všetko iné, než prvé miesto. Vždy chcel vyhrať, vždy chcel byť najlepší. Každú veľkú cenu chcel zakončiť prvým miestom a každú sezónu majstrovským titulom. Celkovo sa na stupňoch víťazov umiestnil 80 krát. Prvé miesto si vybojoval 41 krát, druhé miesto 23 krát a tretie 16 krát. Vo svojej kariére trikrát ukončil sezónu s majstrovským titulom, dvakrát na druhom a raz na treťom mieste celkového bodovania.

Obľúbeným bol aj preto, že nikdy mu nechýbala patričná dávka slušnosti a skromnosti. Napriek tomu, že bol v tom čase jednoznačne najlepšie plateným jazdcom Formuly F1 a svojimi príjmami konkuroval najlepšie zarábajúcim športovcom sveta, peniaze a sláva mu nestúpli do hlavy. Vysoké finančné ohodnotenie bral ako súčasť športu, hodnotu peňazí si dobre uvedomoval a vedel presne, za čo ich dostáva, no popri tom nezabúdal ani na iných, ktorý sa nemali až tak dobre. Pravidelne prispieval na dobročinné účely, no zároveň sa tým nijako nechválil. Založil nadáciu Instituto Ayrton Senna, ktorú neskôr po jeho smrti, prevzala Sennova staršia sestra. Nadácia pomáha tisíckam chudobných a opustených detí v Brazílii, v krajine, kde sa tento fenomenálny pretekár narodil. Vedie ich k športu, zabezpečuje zdravotnú, psychologickú aj materiálnu starostlivosť.

Ayrton Senna nebol žiadnym šialencom, ktorého by neopatrná jazda doviedla do hrobu. Naopak, bol dostatočne opatrný a nikdy svojimi manévrami neohrozil iného jazdca. Plne si uvedomoval riziká motoristického športu a vždy zvažoval čo si na trati ešte môže, a čo už nemôže dovoliť. Pred začiatkom sezóny v roku 1994 dokonca sám upozorňoval na nebezpečenstvo, ktorému sú jazdci vystavovaní a kritizoval odstránenie niektorých elektronických pomôcok z monopostov. Elektronika už vtedy hrala významnú úlohu a jazdcov upozorňovala na nezrovnalosti a technické ťažkosti.

Čierny víkend

Osudnou sa pre Sennu stala Veľká cena San Marina, v nedeľu 1.5.1994. Celý víkend sprevádzala séria smutných a nepríjemných udalostí. Už v piatok pred Veľkou cenou, havaroval v kvalifikačnom kole Rubens Barichello. Pri hrozivo vyzerajúcej nehode mal šťastie v nešťastí a skončil „len“ so zlomeným nosom a narazenými rebrami. Nešťastie pokračovalo, keď havaroval aj rakúsky pretekár Roland Ratzerberger, ktorý už nemal toľko šťastia a pri náraze do múru si zlomil väzy. Smutným zavŕšením sa tak stala práve nehoda Ayrtona Sennu.

Osudná zákruta

Ako teda samotná nehoda prebiehala? Senna je vedúcim jazdcom a rýchlosť jeho monopostu dosahuje niečo viac ako 300 km/h. Odrazu sa niečo stalo so zadnou časťou jeho vozidla, ktorá klesla a dotýkala sa vozovky, čo sa prejavilo iskrením. Monopost sa stáva neovládateľným, zasekla sa aj jeho predná časť, a v zákrute Tamburello zrazu začína smerovať mimo trate. Senna okamžite brzdí, no na to už nezostalo veľa času. Vo chvíli nárazu do betónovej steny, sa monopost rúti rýchlosťou 221 km/h.

Ayrton Senna má tak opuchnutú hlavu, že je problematické mu z nej zložiť rozbitú helmu. Upadá do hlbokého bezvedomia a po 4 a pol hodinovej snahe o jeho záchranu, je prehlásený za mŕtveho.

Pozrite si video

Ilustračné foto: pixabay.com, video: youtube.com

Odporúčame Tipsport

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4000 EUR a sledujte TV prenosy zadarmo »»