Pripravte sa na jar aj dobrou výbavou moto oblečenia

S príchodom jari sa začíname tešiť z krásneho počasia, a preto trávime svoj voľný čas čoraz viac aj vonku. Každý samozrejme po svojom. Niekto na záhrade v blízkosti svojho domu pod altánkom a iný zasa na cestách a pri jazde na motorke. Prečo nie. Vozovka je na to dokonale prispôsobená a zbavená všetkých vrstiev snehu. K maximálnemu pohodliu vám tu ale nesmie chýbať pevná moto obuv alebo rukavice.

Je to veľmi dôležitá súčasť tejto záľuby, pretože prípadné zranenie vás od praktizovania tohto koníčka môže na niekoľko rokov odradiť. Poistiť sa môžete aj tým, že budete v tomto smere zodpovednejší a vyberiete si na motocykel správnu výbavu.

Netvrdíme, že ide o všeliek, ale podceňovať úlohu dobrého vybavenia by ste rozhodne nemali. Bunda a nohavice (alebo kombinézy) môžu spoľahlivo ochrániť vašu pokožku pred oderom na asfalte a helma zasa chráni hlavu pred nárazom, no a dobrá moto obuv ušetrí nohu pred jej vykĺbením.

Kritériá správneho výberu

Voľba medzi kožou a textilom je jasná. Koža odoláva lepšie oderu a je pevnejšia. Pri výbere správnej veľkosti bundy, nohavíc alebo pekných rukavíc na motorku, majte ale na pamäti, že skôr alebo neskôr sa koža natiahne. Preto by tie nové veci mali sedieť tak akurát.

Oblečenie musí mať aj ochranné vložky. Čím viac – tým lepšie. Aj keď vieme, že estetika je niekedy veľmi dôležitá, tu dajte prednosť ochrane, ako dokonalému vzhľadu.

Ako si vybrať helmu?

Prilba je bezpochyby jedným z najdôležitejších prvkov moto oblečenia. Samozrejme, zlomená noha alebo rameno je veľmi zlé, ale zranenie hlavy môže mať nezvratné následky. Musí byť teda bezpečne chránená a nielen pred pádom.

  • Prilba by mala byť viditeľná z diaľky. Je vhodné zvoliť si preto svetlú alebo pestrofarebnú.
  • Prilba musí mať dobrú zvukovú izoláciu. Tým sa zníži zaťaženie nervového systému.
  • Ventilácia, ako požiadavka sa týka viac pohodlia ako bezpečnosti, pretože v lete v uzavretej helme vám môže byť veľmi horúco.

Pri výbere bundy sa uistite, že sú na nej ochranné vložky. Tiež by mala tesne priliehať tak, aby ochranné vložky boli tam, kde sú potrebné.

Rukavice a obuv chránia končatiny

Pri výbere obuvi je dôležité, aby sa noha nedeformovala a mala maximálne pohodlie. Ideálne sú vyššie topánky, ktoré ochránia nohy čo najviac. Samozrejme, aj táto časť motoristického oblečenia by mala byť dobre vetraná.

Rukavice chránia prsty a ruky pred chladom, ako aj prudkým tlakom vzduchu. Aj keď človek padá, inštinktívne použije svoje ruky na ochranu, čím ale trpia dlane a prsty. S dobrými rukavicami na motorku ako aj kvalitným oblečením s vyššie spomenutými vlastnosťami, by ste sa ale prípadným poškodeniam mali vyhnúť. Tak svoj výber nepodceňujte.

Foto: pixabay.com

Odporúčame Tipsport

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4000 EUR a sledujte TV prenosy zadarmo »»